» هاتگرام و طلاگرام از تلگرام مستقل شدند?

به گزارش «نماینده»، ابوالحسن فیروزآبادی در حاشیه «همایش رسانه‌های نوین اجتماعی» در جمع خبرنگاران در مورد تعیین تکلیف دو پیام‌رسان «هاتگرام» و «تلگرام طلایی» (طلاگرام) به عنوان نسخه‌های فارسی شبکه‌های اجتماعی تلگرام توضیح داد.

وی گفت: یکی از مباحثی که در کنار فیلتر تلگرام و حمایت از پیام‌رسان‌های بومی مطرح شد، فعالیت موقت کلاینت‌های فارسی تلگرام بود چرا که کوچ یکباره کاربران ایرانی از تلگرام به سمت شبکه‌های بومی، امکانات وسیعی می‌خواست.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: برای دوران گذر، به دو کلاینت فارسی تلگرام که از نظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، ویژگی بهتری داشتند، تا شهریور ماه فرصت فعالیت داده شد تا پس از آن به صورت مستقل از تلگرام، فعالیت خود را ادامه دهند اما به دلایل تحریم و سایر دلایل مطرح شده، این فرصت تا پایان آذرماه تمدید شد.

وی افزود: هم‌اکنون بر مبنای گزارش اعلام شده از سوی این دو شبکه، استقلال از تلگرام حاصل شده اما این استقلال به صورت آزمایشگاهی بوده و پیاده‌سازی کامل آن، نیازمند سخت‌افزارها و تجهیزات مانند دیتاسنتر و سرور است که امیدواریم در مهلت تعیین شده، کاملاً اجرایی شود.

فیروزآبادی تأکید کرد: تصمیم برای فعالیت دو شبکه هاتگرام و طلاگرام، از سمت مقام قضایی انجام شده و ادامه فعالیت آنها نیز با تصمیم‌گیری قضایی انجام می‌شود؛ در این زمینه نظر مرکز ملی فضای مجازی نیز پرسیده شده است.

وی در خصوص انتشار برخی اخبار مبنی بر تصمیم مجدد برای لغو فیلتر تلگرام نیز گفت: این موضوع از سمت مرکز ملی فضای مجازی مطرح نشده و بعید به نظر می‌آید که قوه قضائیه نیز برنامه‌ای برای لغو فیلتر تلگرام داشته باشد و نظرش درباره فعالیت تلگرام در کشور تغییر کند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی درباره اعمال فیلتر بر روی فیلترشکن‌ها و دسترسی‌ به وی‌پی‌ان‌ها در کشور که طی چند روز اخیر با قطع و وصلی‌هایی همراه است، خاطرنشان کرد: دستگاه‌های فیلتر وزارت ارتباطات گاهی مواقع شُل کار می‌کنند و گاهی مواقع به درستی؛ این موضوع را باید از خودشان بپرسید.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید براینکه تمدید مهلت به دو نسخه فارسی تلگرام تا پایان سال شایعه است و این شبکه های پیام رسان تا پایان آذرماه زمان دارند، افزود: طی یک سال اخبر در حوزه پیام رسانها اتفاقات خوبی رخ داده و روند مثبتی را شاهد هستیم. به نحوی که مردم یاد گرفتند از پلتفرم های ایرانی استفاده کنند.

وی ادامه داد: امیدواریم در پایان آذرماه و با تبدیل شدن دو نسخه فارسی تلگرام به شبکه پیام رسان بومی، شاهد موفقیت پیام رسانهای بومی و تعداد قابل توجه کاربران ایرانی عضو این پیام رسانهای باشیم.

فیروزآبادی درباره وضعیت حمایت از پیام رسانهای بومی و انتخاب دو پیام رسان از میان ۷ پیام رسان بومی، نیز گفت:طرح ما در حمایت از پیام رسانهای بومی، کاهش تعرفه، ارائه اینترنت رایگان، ارائه فضای دیتاسنتر و نیز وام ۵ میلیاردی بود که سقف این حمایتها برای تمامی پیام رسانها به یک شکل صورت گرفت.

وی افزود: ما ۷ پیام رسان را تایید کردیم اما شواهد نشان داد که این پیام رسانها نمی توانند تمام بازار را برعهده بگیرند و به همین دلیل توصیه ما این بود که بین خودشان تقسیم بندی برای بخش های مختلف ارائه خدمات را برعهده بگیرند و یا اینکه در یکدیگر ادغام شوند که این دو توصیه محقق نشد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه به دلایل زیادی همه پیام رسانهای بومی نتوانستند به خوبی عمل کنند، افزود: تصمیم گیری برای انتخاب دو پیام رسان برمبنای ارزیابی فنی صورت گرفته و به معنای قطع حمایت های قبلی از سایر پیام رسانها نیست. دو پیام رسان سروش و گپ از نظر اینکه نرم افزارشان قابلیت توسعه داشته و شرایط اجتماعی بهتری داشتند مورد حمایتهای جدید قرار می گیرند.

وی گفت: نحوه حمایت از پیام رسانهای مختلف، اختصاص دیتاسنتر مخصوص و رفع نیازهای سخت افزاری در این فاز است که در این زمینه وزارت ارتباطات، مناقصه ایجاد دیتاسنتر برقرار کرده و درحال برطرف کردن امکانات مورد نیاز سخت افزاری این دو پیام رسان مطابق لیست اعلامی، هستیم. اما سایر پیام رسانها همچنان می توانند سرورهایشان را در دیتاسنتر وزارت ارتباطات نگهداری کرده و از ترافیک رایگان اینترنت استفاده کنند.

فیروزآبادی از برگزاری جلسه با فراکسیون فضای مجازی مجلس در هفته آینده برای طرح ساماندهی پیام رسانهای اجتماعی که چندماهی است در دست بررسی است خبر داد و گفت: جزئیات این طرح، پس از برگزاری این جلسه مشخص خواهد شد.

نظرات خود را ثبت کنید

۰ دیدگاه